דיכאון וחרדה בגיל השלישי:

        תרופות הן לא הפתרון היחידי

דיכאון וחרדה נפוצים אצל זקנים ומשפיעים באופן עמוק על איכות חייהם ועל בריאותם הכללית ובפרט בתקופה כמו זו שאנו חווים כעת. מצב נפשי ירוד זו בעיה נפוצה שיכולה להוביל לירידה כללית ולהחמרה של בעיות בריאות ותפקוד. אחד המאפיינים של הגיל המבוגר הוא התמודדות נפשית עם אבדנים, למשל של בן או בת זוג, חברים קרובים, וגם אובדן של יכולות שפעם היו והיום כבר לא. במחקר נמצא קשר ישיר בין דיכאון לכאבים גופניים וכן בין דמנציה לדיכאון.
בנוסף, שינויים במצב גופני, קוגנטיבי, חברתי, נפשי או תפקודי, מעוררים פעמים רבות חרדה אצל הזקן המתבטאים בצורות שונות כמו כעסים, בלבול, תחושה של אבדן שליטה ותסכול עמוק.
הפתרון התרופתי יכול למלא תפקיד, אבל הטיפול המיטבי בדיכאון דורש גישה מקיפה יותר.
מניסיוננו, הדרך היעילה ביותר כוללת תמיכה רגשית ורוחנית, שיפור שגרת היומיום, התאמת הסביבה הפיזית וטיפול בהיבטים שונים של הבריאות כדי לשפר את התפקוד הכללי ואיתו את עולם הרגש. המטרה היא לא רק לטפל בדיכאון, אלא לשפר את איכות החיים של יקירינו.

אנו בשיבה בריאה רואים את האדם על כל היבטיו ולוקחים בחשבון גם את הצרכים הגופניים וגם את הנפשיים המושפעים ומשפיעים על הבריאות והתפקוד הכללי. הרופאים הפסיכוגריאטרים של "בשיבה בריאה" יבצעו הערכה כוללת וימליצו על דרך מותאמת אישית לטפל בדיכאון ובחרדה במטרה להשיג שיפור ולהקל על הזקן ומשפחתו.

ד"ר רון בן יצחק  מומחה בגריאטריה ופסיכוגריאטר, מנהל רפואי ומייסד "בשיבה בריאה".
ד"ר טליה בנדל-רוזוב, מטפלת בתנועה ושילוב אמנויות, מנהלת מקצועית, טיפול באמצעות אמנויות

טיפול בדיכאון וחרדה באמצעות אמנויות 

טיפול באמצעות אמנויות הוא מקצוע שמשלב ביטוי עצמי יצירתי ותמיכה נפשית דרך כלים מגוונים, בשימוש אחד או שילוב של כמה תחומי אמנות: טיפול במוסיקה, תנועה ומחול, אמנות חזותית, ביבליותרפיה, דרמהתרפיה ופסיכודרמה. 
המטפלות/ים בשיבה בריאה כולם בעלי תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות. 
הטיפול מותאם אישית לצרכים, הרצונות והיכולות של האדם וגם למצבו המשתנה. 

מטרות כלליות של טיפול באמצעות אמנויות בזיקנה

  • טיפול בדיכאון ובחרדה
  • יצירת קשר מיטיב, קשוב ותומך
  • מהווה מרחב יצירתי להבעה עצמית – גם כשאין יכולת להתבטא במילים
  • עידוד חיוניות, חשק ורצון
  • הרחבת ארגז הכלים להתמודדות עם אתגר הזקנה.

ד"ר טליה בנדל-רוזוב
מטפלת בתנועה ושילוב אמנויות, מנהלת מקצועית תחום הטיפול הנפשי במרכז בשיבה בריאה.
בעלת ניסיון רב בטיפול פרטני וקבוצתי עם א.נשים בוגרים ומזדקנים עם יכולות מגוונות והתמודדות עם מוגבלות נפשית, פיזית וקוגניטיבית. מדריכה בכירה (מוסמכת מטעם יה"ת), מנחה סדנאות בצוותים רב-מקצועיים ומרצה באקדמיה. בעלת תואר ראשון B.Ed ותעודת הוראה בחינוך גופני מותאם (חינוך מיוחד) ממכללת וינגייט. תארים שני M.A ושלישי  P.hD בטיפול בתנועה ושילוב אמנויות מאוניברסיטת לסלי בבוסטון, ארה"ב.

אם חשוב לכם לתת ליקיריכם בגיל השלישי שחיים בבית, את הטיפול הטוב והמלא שהם צריכים, כדאי שתכירו את האפשרות של שירותי בריאות פרטיים, המנוהלים בניהול אישי.

דורית בן יהודה, יועצת גרונטולוגית ומלווה רוחנית, אחראית תחום ליווי רוחני

מה זה ליווי רוחני?

"בכולנו יש רוח, זה מה שמוביל אותנו לערכים שלנו, להצלחות שלנו", מסבירה דורית בן יהודה,  יועצת גרונטולוגית ומלווה רוחנית, אחראית תחום ליווי רוחני במרכז "בשיבה בריאה", "מה שקורה כשרע לנו ואנחנו בתקופת משבר, בכל גיל, אנחנו לא מצליחים להתחבר לכוחות הרוח שלנו שמניעים אותנו. בליווי אני מחזירה את האדם דרך שיחה, דרך טקסטים, דרך הדברים שחשובים לו, למקורות החוזקה שלו. אלו הדברים שמאפשרים לו להתמודד."

בן יהודה מנהלת את תחום הליווי הרוחני במרכז בשיבה בריאה, והצוות מונה 25 מטפלים ברחבי הארץ המגיעים עד בית המטופל. מטפל/ת מוסמך בליווי רוחני עוברים הסמכה של שנתיים במוסדות ולאחר מכן תקופת פרקטיקום. 

אנו מציעים סוגי תמיכה נפשית נוספים כמו גינון טיפולי, פוטותרפיה ותרפיה בעזרת בעלי חיים.

אם חשוב לכם לתת ליקיריכם בגיל השלישי שחיים בבית, את הטיפול הטוב והמלא שהם צריכים, כדאי שתכירו את האפשרות של טיפולים בליווי רוחני עד הבית, המנוהלים בניהול אישי.

בשיבה בריאה – שירותי בריאות פרטיים בניהול אישי

המטרה: למנוע הידרדרות ואשפוזים מיותרים ולאפשר איכות חיים טובה בבית

בשיבה בריאה מביאה גישה חדשה שנותנת מענה רחב לכל הצרכים הבריאותיים בגיל השלישי ומשלימה את שירותי קופות החולים:

ראייה כוללת של המטופל - לא רק הרפואית

תכנית טיפול אישית לשמירה על התפקוד ולרווחה פיסית ונפשית

ניהול טיפול, מעקב מתמשך ועדכון תכנית הטיפול לפי הצורך

צוות שמכיר ומלווה את המטופל ואתכם לאורך זמן

למה לפנות אלינו? כי זיקנה זה אנחנו!

המטרה שלנו במרכז בשיבה בריאה היא לא רק להגיב למשברים בריאותיים, אלא להקדים ולמנוע אותם, במידת האפשר. אנחנו עובדים בצוות שכולל רופאים מומחים בגריאטריה ופסיכוגריאטריים, אחים ואחיות, גרונטולוגים (מומחים לטיפול באתגרי הגיל השלישי), רוקחים קליניים, תזונאים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת ועוד. אנחנו מציעים שירותים מקיפים, מותאמים אישית ומתמשכים המכסים את כל צרכי הבריאות הגופנית והנפשית. והכי חשוב: אנחנו עובדים לא רק עם המטופל אלא גם עם בני המשפחה המטפלים בו.

אבל זו רק ההתחלה

כל מפגש של רופא מומחה מלווה על ידי גרונטולוג או עובד סוציאלי מומחה בזיקנה, רוקח קליני ואנשי צוות נוספים כנדרש.
לאחר מפגש עם רופא מומחה נוכל להציע לכם תכנית טיפול אישית שכוללת:

6

פגישות סדירות עם צוות רפואי, בבית או במרכז שלנו

12

מעקב מתמשך אחר המצב הגופני, הקוגניטיבי והרגשי​

10

ביצוע בדיקות רפואיות וטיפולים רפואיים בבית​

1

בקרת תרופות להפחת תופעות לוואי ואינטראקציות

4

הערכה תזונתית כדי להבטיח תזונה מיטבית​

5

טיפולים לשימור ולשיפור התפקוד הפיזי והקוגניטיבי

9

תמיכה רגשית עם טיפול באמצעות אמנויות

3

עיצוב וניהול שגרת יום פעילה גם למרותקי בית

8

התאמת סביבת הבית הפיזית לבטיחות ונוחות

7

הדרכת משפחה בניהול מצבי בריאות משתנים

11

תמיכה במשפחה שנושאת בעומס הטיפול במבוגר

2

סיוע במיצוי זכויות במוסדות וארגונים

בגיל השלישי, המשבר הבא עלול להיות מעבר לפינה. 
כל משבר עלול להוביל להידרדרות נוספת, שגובה מחיר כבד מהמשפחה המטפלת.
רק ראיה כוללת, מעקב מתמשך וטיפול מקיף, יכולים למנוע, לצמצם או לעכב את המשברים האלה  ואת הצורך באשפוזים ובהליכים רפואיים מיותרים.

יש לנו מומחיות רחבה וניסיון עצום בהתמודדות עם אתגרי הגיל השלישי. 

אם אתם רוצים לספק ליקיריכם חיים טובים ככל האפשר, בביתם, נשמח להיות השותפים שלכם במאמץ הזה.

ייעוץ רוקחי

Provides the pharmacist with the opportunity to educate patients who present new prescriptions and protect them from potential problems.

פיזיותרפיה

מסייע לזקנים לקחת חלק בפעילות גופנית, מספק מענה לשיקום, עוזר למניעת נפילות ואימוני שיווי משקל, ומשפר את התפקוד הגופני וחוזק השרירים.

ייעוץ גרונטולוגי

Taking care of an elderly person's emotional wellbeing, along with providing them with physical support, can significantly improve their overall quality of life.

ייעוץ מיצוי זכויות

Provides the pharmacist with the opportunity to educate patients who present new prescriptions and protect them from potential problems.

ליווי רגשי ורוחני

טיפול ברווחה הרגשית והנפשית של האדם המבוגר, יחד עם מתן תמיכה פיזית, יכולים לשפר משמעותית את איכות החיים הכללית שלו.

אנא צרו איתי קשר!

צלע מסגרת ארוכה כחול ירוק 3

לקוחות מספרים על "בשיבה בריאה"

שאלות נפוצות

כדאי לפנות לגריאטר כאשר מתחילה ירידה בתפקוד, ירידה קוגניטיבית או פגיעה בזכרון, אם נוטלים מעל 8 תרופות ותוספי מזון וכאשר יש תחלואה מרובה ומתרוצצים מרופא לרופא ללא מישהו שירכז את הטיפול ויגשר בין חוות הדעת השונות.

קופות החולים נותנות החזרים על שירותים מסוימים כמו ייעוץ רופא (לרופאים מסויימים) ו/או טיפולי פיזיותרפיה. מזמינים אתכם לבדוק איתנו.

הרפואה של ימינו בנויה כך שכל רופא מתמחה בתחום ספציפי. ניהול תהליך ההזדקנות המבוצע על ידינו משלב בתוכו רפואה גריאטרית המנהלת את המקרה ועושה סדר בבלאגן. יחד עם הליווי המשפחתי ניתן לצפות להקלה והתמודדות טובה יותר.

זקנים סובלים מהיעדר גירויים ומשגרה מנוונת. הכנסת טיפולי מקצועות הבריאות מסייעת לשמירה על תפקודים, שיווי משקל ויציבה וגירוי קוגניטיבי. טיפולים רגשיים מסייעים להשלים עם אובדנים שמאפיינים את השנים האחרונות לחיים ותרפיות עושות כך דרך חוויה  (אמנות, מוזיקה, תנועה ועוד).

דיכאון בגיל השלישי | חרדה בגיל השלישי | דיכאון זקנים | ליווי רוחני לגיל השלישי | תרפיה לגיל השלישי | פסיכוגריאטר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן