גריאטריה ופסיכוגריאטריה

התמחויות לגיל המבוגר ותהליכי הזדקנות 

גריאטריה

עוסקת בחקר המחלות המלוות את ההזדקנות ובטיפול במכלול הבעיות המאפיינות את קבוצת הגיל השלישי. הגריאטריה רואה את התמונה המלאה של תהליך ההזדקנות. הגריאטר בוחן את השילוב בטיפול במחלות הכרוניות והתרופות שניתנו על ידי כל מומחה בתחומו. הגריאטריה באה לשקלל את הטיפול הרפואי שבימינו הוא בהתמחויות ממוקדות בעיה ולעיתים קרובות ללא ניתנת התייחסות לשאר המחלות הפעילות.

רופא גריאטר הוא רופא שעבר הכשרה ברפואה גריאטרית ועמד בדרישות לקבלת תואר מומחה בתחום זה. הגריאטר עוסק בטיפול באנשים בעשור השביעי של חייהם ואילך. בקבוצת גיל זו, יש מחלות אופייניות (מחלות לב,יתר לחץ דם, אירועים מוחיים, שברים וכדומה), המצריכים התייחסות מיוחדת. ההתייחסות נדרשת גם משום שהתפקודים הפיזיולוגיים הרגילים משתנים  ולכן יש להתאים להם טיפול תרופתי ותהליכי שיקום המתאימים לגיל זה.

פסיכוגריאטריה

עוסקת בנקודת ההשקה של שני תחומי התמחות ברפואה מחד הגריאטריה ומאידך פסיכיאטריה. פסיכוגריאטר עוסק בתפקוד הנפשי, רגשי, קוגניטיבי של אנשים בגיל המבוגר, הגיל השלישי.

רופא פסיכוגריאטר הוא מומחה בעל ניסיון באבחון, טיפול והערכת יכולות נפשיות, רגשיות וקוגניטיביות של קבוצת הגיל השלישי. הפסיכוגריאטר עוסק בהפרעות נפשיות האופייניות לגיל המבוגר וביניהן דיכאון, חרדה והשפעת מצבים ומחלות גופניות שונות על הרווחה הנפשית של המבוגר. הפסיכוגריאטר גם מעריך ומטפל בתהליכים ניוונים של מערכת העצבים המרכזית המאופיינים בירידה בזיכרון וביכולות שפתיות שונות כגון דיבור, קריאה והבנה. קבוצת המחלות האלו נקראת דמנציה. הדמנציה המוכרת ביותר היא דמנציה על שם אלצהיימר. בנוסף למחלת אלצהיימר הסיבה הנפוצה ביותר לדמנציה היא דמנציה לאחר אירועים מוחיים.

התמחות נוספת של הפסיכוגריאטר הוא בהערכת היכולות הנפשיות והקוגניטיביות של המבוגר להגיע להחלטות מושכלות ונקיות מהשפעה זרה (הסכמה מדעת). החלטות אלו הן הזכות להוריש את הרכוש והיכולת לדאוג לעניינים הכלכליים והיכולת להחליט על טיפול רפואי מוצע – כשירות משפטית. מנגד, פסיכוגריאטר יעריך גם כאשר המצב אינו מאפשר קבלת החלטות עצמאית וימליץ על אפוטרופסות.

רפואת מומחים משולבת גריאטריה

מטופלים מבוגרים ובני משפחתם מתרוצצים בין רופאים בהתמחויות שונות, דעות סותרות של מומחים וגישות שאינו עולות תמיד בקנה אחד. כל רופא מומחה מחווה דעתו ואין מי שיקשר בין כל תחומי הידע והמומחיות.המטופל ובני המשפחה מוצפים בשפע של מידע, הצעות לטיפול ואין גורם אחד שיבהיר את התמונה.יש חשיבות רבה שגם המומחים השונים יתמחו בגיל המבוגר ויהיו  אמפתיים, סובלניים ואופטימיים ולא יפטרו את המטופל בתואנה שזה הגיל ואין כבר מה לעשות. 

הרופאים המומחים שלנו מבינים את המורכבות הרפואית בגיל השלישי והחשיבות בשיתוף פעולה עם גריאטר שמנהל את המקרה בכדי להצליח בטיפול. אנחנו מתמחים בתחומים שונים כמו קרדיוגריאטריה,  נוירוגריאטריה או המטוגריאטריה!

צרו איתנו קשר ונשמח להסביר!

לקוחות מספרים על "בשיבה בריאה"