ניהול טיפול למשפחה המזדקנת

מהו ניהול טיפול?

בעשרות השנים האחרונות ניכרת העלייה באורך החיים כתוצאה מהתקדמות שירותי הרפואה. בד בבד חלות תמורות חברתיות ומשפחתיות הכוללת את צמצום התא המשפחתי ולכידותו. ניהול טיפול מקצועי לגיל השלישי הינו התמחות אשר צמחה מתוך סל הצרכים של משפחה המונה אדם מבוגר אחד או יותר.

מטרות ניהול הטיפול מגוונת ומשתנות בהתאם לכל לקוח והסובבים אותו. המטרות והשאיפות הינן דינמיות ומשתנות בהתאם לשיפור או חס וחלילה הדרדרות במצבו של האדם. ניתן דגש על תחושת הרווחה של בני המשפחה או קושי ומועקה ברגעי קושי ואף משבר. אין ספק שמטרת על לאנשי המקצוע המעורבים בניהול הינו השגת אורח חיים מותאם ואיכותי ככל הניתן לכל הנוגעים בתא המשפחתי. על מנת להשיג זאת משתתפים בטיפול מגוון התמחויות כגון מתחום הרפואה, הפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ורבים משמעותיים נוספים.

איך זה עובד?

אופן ההסתכלות אודות צרכי המשפחה כולל בחינה רב מערכתית הרואה את מכלול צרכי הלקוח ובני משפחתו. בקיימת משמעות רבה למצבו הרפואי של הפונה וכן למקורות התמיכה הכלכליים אך גם האישיותיים והחברתיים של ושל קרוביו. ניהול הטיפול יתייחס לנושאים גם פחות מוכרים כגון ההיבטים המשפטיים והכלכליים הקשורים לגיל מבוגר. לדוגמא, קיומו או העדרו של ייפוי כוח מתמשך או צוואה וכן ביטוחים וחשבונות בנק. חשיבותם של אלו לעיתים לא מקבלת עדיפות עליונה, בעוד שבעת הצורך הערכות מוקדמת יכולה להוות ערך רב. למשל אם חס וחלילה אדם מאבד את יכולותיו הקוגניטיביות קיומו של ייפוי כוח מתמשך יאפשר לבן משפחה לבצע עבורו פעולות מסייעות בתחומים שייקבעו בעת חתימת ייפוי הכוח.

תשומת לב גם למטפל העיקרי

בשל ההתייחסות הרב שכבתית שתוכנית ניהול הטיפול באה לעסוק ולעזור לקדם, התחום המשפחתי מקבל תשומת לב מתמשכת. המטפל העיקרי בבן המשפחה המבוגר הינו בדרך כלל דמות מפתח בכל הקשור ליכולתו של הקשיש לחיות בשיבה בריאה לאורך זמן. בדרך כלל המטפל העיקרי הוא שמאפשר לקשיש להסתייע במשאבי ושירותי הקהילה ולמצות את זכויותיו במוסדות השונים. על כן לא פעם נוצר עומס טיפולי שמשפיע על איכות חייו של בן המשפחה התומך אשר עשוי לגרום בין היתר לתחושות של מחנק, מבוכה, כעס ותסכול. כתוצאה מכך הסתכלות משפחתית הינה הכרחית וניגשת למצבים מורכבים על מנת ליצור איזונים ותקשורת משפחתית מקדמת.

 

אנחנו במרכז בשיבה בריאה מאפשרים לאדם המבוגר ובני משפחתו להרגיש בטוחים  באמצעות שירות כוללני של ניהול טיפול אשר מותאם לכם באופן אישי. באמצעות המענים המגוונים של אנשי המקצוע במרכז נשמח להעניק שירות צמוד ומענה לכל שאלה או בעיה שמתעוררת אצל יקירכם או בעבור אחד מבני המשפחה המטפלים.

אנחנו כאן עבורכם, אל תהססו וצרו  עמנו קשר ונשמח לעזור ולסייע בקידום איכות חייהם של הדורות המבוגרים במשפחה.

כתב: ניצן חי ניצן, עו"ס

 

צרו איתנו קשר ונשמח להסביר!

מאמרים אחרונים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן