על תשומת הלב למטפל העיקרי בזקן

חשיבות בחינת העומס והשחיקה בקרב המטפל העיקרי 

במסגרת הערכה גריאטרית כוללנית במרכז "בשיבה בריאה", אנו מתייחסים גם למקומו החשוב והמרכזי של המטפל העיקרי. המטפל העיקרי הינו בן/ בת הזוג של המטופל או אחד מילדיו/ נכדיו הדואג לצרכיו. אין הכוונה למטפל הזר (מהגרי עבודה – השם המקצועי).  המטפל העיקרי יכול להיות בן הזוג שכבר בעצמו אינו אדם צעיר, יכול להיות בן/ בת אשר לרוב יש לו אחריות ומחויבות למסגרות נוספות בהם עבודתו, משפחתו – ילדים, נכדים.. וכדומה.

 

מהו עומס על המטפל העיקרי 

ישנם לא מעט מחקרים אשר בודקים את השפעת העומס והשחיקה של המטפל העיקרי כתוצאה מהטיפול בבן המשפחה. במחקרים אלו אנו רואים כיצד עומסים שונים עלולים להשפיע ולפגוע בצורה ישירה על אורח ושגרת חייו, בריאותו ותפקודו של המטפל העיקרי. נושא המטפל העיקרי מקבל כיום יותר מקום והתייחסות ציבורית, החל מחוקי עבודה העומדים לרשותו, עמותות הפועלות לטובת הסדרת חוקים להגנתו וכמובן קבוצות תמיכה.

במרכז "בשיבה בריאה", במסגרת הערכה הגריאטרית הכוללנית חשוב לנו לנסות לזהות ולברר מה מצבו של המטפל העיקרי. במסגרת השיחה הגרונטולוגית  אנו מתייחסים למצבו של המטפל העיקרי על מנת לשמור ולחזק אותו כך שלא יפגע כתוצאה מהטיפול והאינטראקציה האינטנסיבית עם המטופל. חלק מהבירור נעשה ע"י בחינת מידת העומס והשחיקה של המטפל העיקרי.

 

מהם סוגי העומסים שחווה המטפל העיקרי 

ישנם שלושה סוגים של עומסים- עומס פיזי, במסגרתו המטפל העיקרי מתרוצץ פיזית והולך לדוגמא להוציא מרשמים מהרופא בקופה, משם ממשיך לקנות את התרופות בבית המרקחת, אחראי על סידורן בסדרן התרופות, אחראי לתזכר את המטופל לנטול או אפילו נותן אותם פיזית למטופל. זה יכול להמשיך בלקלח, להלביש, לנקות ולבשל. עומס זה גוזל כוחות פיזיים וזמן יקר למטפל העיקרי. 

העומס השני הוא בהיבט הכלכלי – ההוצאות שהמטפל מוציא לטובת הטיפול הנדרש במטופל, שהן בנוסף להוצאותיו השוטפות של מחייתו. לדוגמא רכישת מוצרי ספיגה, רולטור (הליכון), טיפולים שאינם בסל הקופה ועוד. אלו הוצאות רבות המתווספות להוצאות המחייה השגרתיות של המטפל העיקרי – כגון תשלום חשמל, מים, ארנונה וכדומה… 

העומס השלישי (והוא ע"פ רב הקשה ביותר) הוא הרגשי – נפשי. במסגרתו יכולים להתלוות למטפל העיקרי תחושות ורגשות שונים בהם – דאגה, חוסר שקט, מועקה, חרדה, לחץ, כעס, תסכול, מתח, חוסר ריכוז, בושה ורגשות נוספים אחרים. תחושות אלו עלולים להשפיע על מצבו הבריאותי של המטפל העיקרי. לעיתים עומס רב ושחיקה עלולים להוביל למצבי התעמרות במטופל.

 

מדוע חשוב לזהות ולאבחן את העומס והשחיקה של המטפל העיקרי 

זיהוי מידת העומס בו מצוי המטפל העיקרי וסוגו (פיזי, כלכלי או נפשי- רגשי) חשובים על מנת לתת מענה והתייחסות הולמת למצבו. במידה וכוחותיו של המטפל יחלשו, תהיה לזה השפעה ישירה על המטופל עצמו. השאלון משמש עבורנו כלי המאפשר לנו לנסות ולאמוד את מצבו של המטפל העיקרי מבחינת מידת העומס והשחיקה שהוא חווה. על פי תוצאותיו נוכל להמליץ ולתת מענה ולסייע בהורדת העומס. המענה יהיה מותאם לסוג העומס אותו חווה המטפל. זו יכולה להיות המלצה על מסגרת שתוכל לתרום למטפל העיקרי לקבל את כלים ותמיכה להם הוא נזקק, או טיפול תרופתי שיקל עליו ויסייע לו בהתמודדות, או שימוש בגורמים אחרים על מנת להקל בהורדת העומס הפיזי. השאלון מאפשר לפעמים הזדמנות וקרקע לשיח חשוב על הרגשות והצרכים של המטפל העיקרי והמטופל. השיח מאפשר הבנה וחשיבה מחודשת על המצב, בחינת האפשרויות הקיימות בהתמודדות עם הקשיים והזדמנות לתאום ציפיות מחודש, אשר יקל על התנהלות המטפל העיקרי.

במרכז "בשיבה בריאה" הגישה הטיפולית הינה כוללנית וההסתכלות היא רחבה וכוללת גם התייחסות למטופל וגם למטפל העיקרי. חשוב לראות ולהתייחס לתמונה הרחבה, לשלם ולא רק לכל אחד מחלקי המשפחה בנפרד.

 

 

      כתבה  נעמי נצר-לוינשטיין – מלווה משפחתית

צרו איתנו קשר ונשמח להסביר!

מאמרים אחרונים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן