מכבדים את המורשת: יום הזיקנה הבינלאומי

היום אנו מצטרפים לקהילה העולמית לציון יום הזיקנה הבינלאומי.
המוטיב המרכזי של ציון יום הזיקנה השנה מתמקד הפעם בזכויות האדם למבוגרים, מדגיש את הצרכים הדרושים למבוגרים להזדקנות בריאה ומסביר את החשיבות של חיזוק הסולידריות באמצעות שוויון והדדיות בין הדורות.

אימוץ מהפך דמוגרפי

ישראל, בדומה למדינות רבות, חווה שינוי דמוגרפי משמעותי עם אוכלוסייה מזדקנת יותר ויותר משום שתוחלת החיים של אזרחיה עולה בהתמדה. שינוי דמוגרפי מעורר את הצורך בחברה מכילה וידידותית לגיל המבוגר, שבה זכויותיו של כל פרט, נשמרות ומוערכות.

טיפול בחסמים מערכתיים

העקרונות המפורטים בהכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם וקוראים למחויבות מחודשת והבטחה שזכויות היסוד של אנשים מבוגרים יישמרו, כולל הזכות לכבוד, אוטונומיה, השתתפות וגישה לשירותי בריאות, בין היתר.

למרבה הצער, קיימים אתגרים מערכתיים רבים לשילוב זקנים בחברה, והאפליה על בסיס גיל במוסדות, במדיניות ונהלים, עדיין כאן .
אנשים מבוגרים מתמודדים  עם גילנות במקום העבודה, המבוססת על תפיסות שגויות לגבי יכולתם להסתגל לטכנולוגיות חדשות או ללמידת מיומנויות חדשות, ועלולה להוביל לתת-תעסוקה ואף לאבטלה. בנוסף, אזרחים מבוגרים עלולים להתמודד עם מחסומים בגישה לפעילויות חברתיות ותרבותיות עקב מגבלות פיזיות או מחסור במתקנים ומשאבים מתאימים.

התמודדות עם אתגרים אלו דורשת מאמץ קולקטיבי להבטיח שכל היבטי החיים יהיו מותאמים למבוגרים ויכללו אותם. קידום תוכניות למידה ושיפור מיומנויות יכול להעצים אנשים מבוגרים ולהבטיח שהם יישארו חלק מכובד ובלתי נפרד מכוח העבודה. יתרה מכך, הסברה למדיניות אשר מעודדת דיור מותאם ותשתיות נגישות, חיונית ביצירת סביבה התומכת ברווחת האוכלוסייה המבוגרת.

הכרה במורשת הזקנים

בזמן שאנו מציינים את יום הזיקנה הזה, חיוני להכיר בתפקיד המרכזי שמילאו אזרחים מבוגרים בקידום זכויות אדם. תרומתם בתחומי זכויות הפרט, צדק חברתי ובניית קהילות, הניחו את הבסיס שלנו לחברה מכילה יותר. המורשת שלהם היא שמעוררת בנו השראה להמשיך בעבודה לקראת עולם שבו זכויותיו של כל אדם מוגנות ומוערכות.

טיפוח קשרים בין-דוריים

אם נטפח תחושה של מטרה והבנה משותפת, באמצעות דיאלוג פתוח, חלוקת חוויות וכבוד הדדי, נוכל לגשר על הפער בין הדורות. תוכניות בין-דוריות, כמו פרויקטים הכוללים משתתפים מבוגרים וצעירים כאחד, הצליחו לשבור סטריאוטיפים וקידמו הבנה זו. יוזמות אלו הפגישו דורות שונים, אפשרו להם ללמוד ולתמוך זה בזה, קידמו אמפתיה, נלחמו בגילנות וחיזקו את המרקם החברתי של אותן קהילות.

מתן עדיפות לבריאות ורווחה

הבטחת בריאותם ורווחתם של אזרחים מבוגרים היא אבן יסוד בשמירה על זכויות האדם שלהם. גישה לשירותי בריאות איכותיים, תמיכה בבריאות הנפש והזדמנויות לפעילות גופנית הם מרכיבים חיוניים של חברה ידידותית לכל גיל.

גישור על הפער הדיגיטלי

 

בעולם שלנו המתקדם במהירות, עלינו להדריך ולנווט אזרחים מבוגרים בנוף הדיגיטלי.
על ידי עידוד ותמיכה בשימוש בטכנולוגיה, אנו מאפשרים למבוגרים להישאר מחוברים, מעודכנים ומעורבים בקהילה. ככל שנציע תוכניות הכשרה ומשאבים בתחום, כך נוכל לעזור לאזרחים מבוגרים להרגיש "בטוחים" יותר בשימוש בטכנולוגיה.

תמיכה בחיים עצמאיים

סיוע לחיים עצמאיים הינו צד נוסף בכיבוד זכויותיהם של אנשים מבוגרים.
ניתן להשיג זאת באמצעות מתן מידע על שירותים ומשאבים מקומיים, שינויים בחללי מגורים, הבטחת נגישות ואספקת מכשירי עזר, במידת הצורך, המאפשרים לאנשים מבוגרים לחיות בנוחות ובבטחה בביתם.
כמו כן, על ידי קידום תכנון עירוני נכון, הכולל תשתיות ותחבורה נגישות, קהילות יכולות לתת מענה מספק לצרכים הייחודיים של אזרחיהם המבוגרים.

 

למידה לכל החיים וצמיחה אישית

הלמידה לעולם לא צריכה להיפסק, ללא קשר לגיל. עודדו אנשים מבוגרים לעסוק בתחביבים, להשתתף בסדנאות או לעסוק בתוכניות חינוכיות, המותאמות לתחומי העניין שלהם.
הדבר לא רק מטפח צמיחה אישית אלא גם תורם לעושר האינטלקטואלי הרחב של הקהילה.
גופים רבים בישראל מציעים "תכניות לגיל השלישי" המאפשרות לאנשים מבוגרים להשתתף בהרצאות ולעסוק בתחומי עניין אקדמיים ולא אקדמיים, ללא דרישות קודמות.

הבטחת הגנה משפטית

הבטחת הגנה משפטית לאנשים מבוגרים היא גורלית בשמירה על זכויותיהם. זה כולל הגנה מפני ניצול פיננסי, מתן גישה לסיוע משפטי ותמיכה במדיניות התומכת ברווחתם ובאיכות חייהם. ארגוני סיוע משפטי בישראל מספקים שירותים משפטיים בחינם או בעלות נמוכה לאנשים מבוגרים שעשויים להזדקק לסיוע בעניינים כמו תכנון עיזבון, החלטות בריאות וזכויות דיור.

 

 

 

לסיכום,

בזמן שאנו מציינים את היום הבינלאומי למבוגרים, הבה נחזק את מחויבותנו לשיפור זכויותיהם של האוכלוסייה המבוגרת. ביחד, כל הדורות, נוכל לבנות חברה שמוקירה ומכבדת את זכויותיהם ורווחתם של כל אזרחיה, ללא קשר לגיל.

יום הזיקנה הבינלאומי שמח לכולנו!

צרו איתנו קשר ונשמח להסביר!

מאמרים אחרונים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן