היתרונות העילאיים של פעילות גופנית בגיל המבוגר

השמחה בספורט עשויה להיראות כמו משחק של אדם צעיר. אבל למה שרק להם ניתן את כל הכיף – שלא לדבר על כל היתרונות הבריאותיים – שניתן לפתח על ידי פעילות גופנית בגיל המבוגר?

התעמלות גופנית בגיל המבוגר

על פי מחקרים שנערכו, מבוגרים יכולים לקצור מגוון של תגמולים מפעילות גופנית, החל משיפור בתוצאות הבריאות הגופניות, הרגשיות והחברתיות ועד לירידה בסיכון לאשפוז.

למרבה המזל, ימי התהילה האתלטיים שלכם לא חייבים להסתיים ככל שאתם מתבגרים. למעשה, ההיפך הוא הנכון, וככל שאנו מתבגרים, יש לשים דגש על דרכים להזיז את הגוף, לכן החלטנו לספק עבורכם הצעות לפעילויות הגופניות הטובות ביותר, שמבוגרים יכולים ליהנות מהם.

מדוע חשוב להישאר פעיל?

זה מאוד פשוט: פעילות גופנית היא חיונית לנפש, לגוף ולנשמה. הישארות פעילה, ככל שאנו מתבגרים, חשובה להפליא ממספר סיבות נפשיות, פיזיות ורגשיות. השתתפות בספורט, בין אם באופן אישי או כחלק ממועדון או קבוצה, היא דרך נהדרת לספק ניצוץ עקבי של מוטיבציה להישאר בתנועה. תנועה זו חשובה במיוחד בגיל המבוגר כאשר הגוף שלנו מתחיל לאבד שרירים ועצמות.

ספורט יכול לספק דרך מצוינת למבוגרים מזדקנים לשפר את בריאות הלב וכלי הדם שלהם, כוח שרירים ושלד ואפילו קואורדינציה ושיווי משקל. שלא לדבר על זה, שזו הזדמנות מצוינת לתרום לנו חברתית.

כל פעילות בטוחה וברמת הניידות המותאמת לנו, תהיה החלטה נכונה, אבל ישנן אזהרות מסוימות שיש לקחת בחשבון, שעלולות לגרום לנו למנוע או לתעדף ענפי ספורט מסוימים. להלן מספר גורמים שיש לשים לב אליהם:

סיכוני נפילה

נפילות נוטות להפוך לדאגה דחופה יותר ככל שאנו מתבגרים, ועלולות להוביל לשברים מגבילים ואף לפגיעות ראש קטסטרופליות, שעלולות להפחית את העצמאות התפקודית של האדם ואת אורח חייו.

כדי להימנע מנפילות תוך כדי הנאה מפעילות גופנית, בחרו את העיסוקים הספורטיביים שלכם בהתאם. המטרה היא גם לאתגר את המערכות הגופניות שמונעות נפילות וגם להימנע מהסיכון המוגבר לנפילה בספורט, הדורש עבודת רגליים מהודרת או מהירה או האצה והאטה.

זה גם חכם לנקוט באמצעי בטיחות בסיסיים, כגון לנעול הנעלה מתאימה ובחירת פעילויות במרחבים ציבוריים, במסגרות קבוצתיות או בכל מקום שבו יש עזרה אפשרית בקרבת מקום.

דלדול עצם (אוסטאופורוזיס) וסיכון מוגבר לשברים

גם גברים וגם נשים חווים דלדול עצם כשהם מזדקנים. נשים חשופות במיוחד לדלדול עצם לאחר גיל המעבר עקב ירידה באסטרוגן, מה שהופך זאת לחשוב אף יותר עבור נשים להשתתף בפעילויות המסייעות בשיפור צפיפות המינרלים של העצם.

תרגילים לחיזוק העצמות כוללים לעתים קרובות צורה כלשהי של התנגדות (כגון רצועות או משקולות) או חיזוק שיווי משקל בכדי לסייע במניעת נפילות: גולף, טניס, ריקוד, יוגה, טיולים, רכיבה על אופניים, הליכה וריצה הן דוגמאות מצוינות של פעילויות למבוגרים לנסות או להמשיך להישאר מעורבים בהן.

כמובן, לא כל ספורט הוא זהיר עבור כל אדם. רוגבי, הוקי תת-מימי או ריקוד קרח, למשל, אולי הן אינן האפשרויות ההתחלתיות הקלות ביותר עבור חלק מהמבוגרים. מה שחשוב הוא שאנשים ממשיכים לזוז, לחזק את השרירים ולאתגר את גופם בצורה בטוחה, כך שיוכלו לשמור ואף לשפר את צפיפות העצם, מסת השריר, תפקוד הלב והריאות והיכולות המנטליות.

ספורט מומלץ למבוגרים לנסות:
התעמלות גופנית בגיל המבוגר

הליכה
יציאה לטיול היא פעילות נהדרת שתעזור לבנות את בריאות העצם שלנו – וזה גם טוב ללב. אז למה לא לגבש קבוצת חברים ולהתחיל לנוע ביחד? תכניסו את הפעילות הגופנית שלכם במשך היום – וגם קצת התרועעות חברתית! כוונו ל-30 דקות ביום, לפחות ארבע פעמים בשבוע. אם אתם מודאגים מפגיעה עצמית במסלולי הליכה לא אחידים או סדוקים, הליכון כושר יהיה אלטרנטיבה מצוינת.

שחייה
שחייה נהדרת לבריאות הלב וכלי הדם ויכולה להקל יותר על המפרקים מאשר ספורט בעל השפעה גבוהה, מכיוון שהיא מספקת תחושת ציפה, יחד עם זאת, יש חיסרון אפשרי:
ציפה זו יכולה לפעול גם נגד אנשים מסוימים על ידי הפחתת הלחץ הדרוש כדי להעמיס מספיק על מערכת השרירים והשלד כדי לשמור ולהגביר את חוזק העצם, אך בכל אופן, שחייה לרוב תהיה פעילות ספורט נהדרת עבור מבוגרים. השחייה יכולה לספק מגוון רחב של יתרונות בריאותיים – פיזיים ונפשיים, החל מהגנה על בריאות הנפש ועד להורדת הסיכון של מוות מוקדם.

ריקוד
אם אתם מתכוונים להתאמן, למה שלא נהנה על הדרך? אחת מהדרכים המהנות ביותר לאימון גוף מלא: לרקוד. זה יכול לשפר את רמות האנרגיה, להפחית את הסיכון למחלות לב, לשפר את הזיכרון ואת מצב הרוח ולשפר את שיווי המשקל שלנו. אם יש לכם שיווי משקל ויכולות מוגבלות, אתם יכולים לנסות תרגול של ריקוד בישיבה, או ריקוד שורות, שגורם פחות השפעה ולחץ על המפרקים.

צ'י קונג
צ'י קונג היא פעילות בעלת השפעה נמוכה וכוללת תנועות עדינות. אין צורך בציוד מפואר, כך שקל להתחיל. בעת ביצוע צ'י קונג, השרירים שלך בדרך כלל רפויים ולא מתוחים, המפרקים אינם מורחבים או כפופים לחלוטין, ורקמות החיבור אינן נמתחות. זה אומר שאתם משפר את הגמישות ואת כוח השרירים מבלי להפעיל יותר מדי לחץ על הגוף. צ'י קונג יכול גם לעזור לשפר את שיווי המשקל שלך, מה שמפחית את הסיכון לנפילה.

יוגה
יוגה לא רק משפרת את הבריאות הגופנית שלנו, היא גם עוזרת להפחית את המתח בשל תכונות המדיטציה המרגיעות של התנועות והמתיחות השונות. זוהי פעילות בעלת השפעה נמוכה שיכולה לשפר את איזון הליבה, הכוח, זרימת הנשימה וגמישות השרירים, במיוחד כאשר עושים זאת מספר פעמים בשבוע.

טניס
קואורדינציה יד-עין משופרת, חוזק עצם ושיווי משקל הם בין היתרונות הרבים של משחק טניס. ריצה לכיוונים שונים, העברת משקל גוף מרגל לרגל, והנפת המחבט עם הידיים מעניקה אימון נהדר לכל הגוף. טניס בדרך כלל מתרחש בקצב מהיר יותר מענפי ספורט אחרים, אז חשוב לקחת את זה בקלות מלכתחילה אם זו הפעם הראשונה שאתם משחקים.

גוֹלף
גולף היא פעילות מעולה להזיז את המפרקים שלנו בגלל התנועות הכרוכות בהנפת מקל הגולף בטווח רחב של תנועה. משחק גולף גם מניע את זרימת הדם, שמעודד את הלב לעבוד ביעילות רבה יותר ולעזור לבנות את השרירים שלו. אמנם זה לא ספורט עתיר אנרגיה, אבל כל ההתנדנדות, העמידה וההתעוררות סביב המסלול באמת מצטברים. בנוסף, ההיבט החברתי והריכוז המעורבים במשחק גם עוזרים לשפר את המיקוד והרווחה הנפשית הכללית.

התמקדו בקשרים חברתיים
התעמלות גופנית בגיל המבוגר

לא משנה באיזו פעילות תבחרו להמשיך, זה חכם להתמקד בהיבטים הקהילתיים והחברתיים של הספורט.

ההמלצה הכי חשובה היא לבחור יעד פשוט ובר השגה שאתם חושבים שאתם עשויים ליהנות ממנו. אם למשל, המטרה שלכם היא להיות יותר פעילים פיזית ואתם שונאים לרוץ אבל אוהבים לרקוד, חפשו שיעורי ריקוד שאתם יכולים להצטרף אליהם (אפילו דרך קבוצה אינטרנטית) במקום להירשם לריצת מרתון. תחשבו על בחירת פעילות שאתם יכולים לעשות עם אדם נוסף בכדי שתוכלו להשגיח אחד על השני, כך תצליחו לקיים את הפעילות הגופנית וגם לספק מעורבות חברתית.

אם אינכם בטוחים היכן להתחיל, נסו להצטרף לקבוצת כושר או לצוות ספציפי לתחומי העניין והיכולות הגופניות שלכם. אל תפחדו לשאול את הרופא או הפיזיותרפיסט שלכם לדעתם, גם אם זה רק בכדי להרגיע חששות פוטנציאליים ואפילו להתייעץ על התוכנית המתאימה ביותר לצרכים האישיים שלכם.

בשילוב של כל הנ"ל, הצעה חשובה תהיה להתמקד בקהילה. השמחה המנטלית שמשיגים בחוויה של להיות חלק מצוות – כל סוג של צוות – שנפגש באופן קבוע, יש לה יתרונות מתמשכים שהולכים יד ביד עם אלה הפיזיים. אל תפחדו לנסות.

זכרו תמיד להתחיל את תוכנית האימונים שלכם ברמה נמוכה ולהתקדם לאט – במיוחד אם לא התעמלתם הרבה זמן. פעילות גופנית אינטנסיבית מדי ומהירה מדי, עלולה להגביר את הסיכון לפציעה.

בהצלחה!

לכל שאלה, בקשה או תהייה,
צרו קשר עם צוות מרכז "בשיבה בריאה"
03-5250717

צרו איתנו קשר ונשמח להסביר!

מאמרים אחרונים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן